> O ŠKOLI  > Povijest

POVIJEST GRADITELJSKO GEODETSKE ŠKOLE

Iz Državne srednje tehničke škole osnovane 1946. godine, nakon 12 godina postojanja izdvaja se i počinje s radom Tehnička škola «Ruđer Bošković» sa smjerovima:

• arhitektonski
  • građevinski
  • kemijski

U ovom obliku i pod tim imenom škola radi do 1968. godine, kada su osnovana dva centra za odgoj i obrazovanje:

Građevinski školski centar

Kemijsko - prehrambeni školski centar

Građevinski školski centar, kao sljednik arhitektonskog i građevinskog smjera bivše škole, počinje s radom od 1. rujna 1968. godine sa sjedištem u Osijeku, u Crkvenoj ulici 21.

Godine 1976. je na inicijativu Društva geodeta Slavonije i Baranje, a prema rezultatima ispitivanja potreba tržišta, zatraženo i odobreno otvaranje jednog  odjeljenja geodetskog usmjerenja u okviru Građevinskog školskog centra.
U prvoj je generaciji bilo upisano 35 učenika, u zanimanje  geometar. Godine 2006. obilježena je trideseta obljetnica školovanja geodetskih tehničara (geometara) kao značajnog zanimanja za tržište rada i za našu školu.

Godine 1980. je završena izgradnja nove školske zgrade u Osijeku u Drinskoj ulici 16a.

Projekt nove školske zgrade djelo je osječkog arhitekta Dragutina Kapuna (Osijek, 1939 – 2005), koji je ujedno i njegovo životno ostvarenje. Više informacija o D. Kapunu i njegovim ostvarenjima možete pronaći na slijedećim poveznicama: poveznica 1 , poveznica 2.

Oblikovno, ali i unutrašnjošću, suvremeno građena zgrada može pratiti najsuvremenije pristupe odgojno-obrazovnom procesu. Nastava se odvija u specijaliziranim učionicama i namjenskim radionicama za praktičnu nastavu.

Prostorno je planiran i uređen Multimedijski centar koji funkcionalno i opremom prati  standarde  knjižnično-informacijskih centara.

Ma koliko duga bila povijest jedne škole, jedna godina realizirana u drugoj državi, u posve specifičnim okolnostima rata i izmještanja učenika iz grada, znači i govori puno toga. Građevinski je školski centar iseljen je iz Osijeka 26. studenoga 1991. godine u Republiku Mađarsku.

Nakon završetka Domovinskog rata i priznavanja Republike Hrvatske, školsku godinu 1992./93. smo započeli ponovo u svojoj školskoj zgradi u Osijeku, Drinska 16a, otklanjajući posljedice ratnih šteta i oštećenja na objektima škole.

RO Građevinski školski centar Osijek prestao je s radom osnivanjem Građevinske tehničke škole Osijek , kada su sva sredstva, prava i obveze i svi radnici prešli na novoosnovanu školu, koja je u sudski registar upisana 23. travnja 1993. godine.

Godine 1996. škola mijenja naziv. Promjena naziva registrirana je 7. ožujka 1996. te je od tada službeni naziv škole Graditeljsko-geodetska škola Osijek.

Broj i naziv programa - zanimanja, te broj učenika i razrednih odjela za aktualnu školsku godinu možete vidjeti u dokumentu Godišnji plan i program rada škole, koji se nalazi na ovoj poveznici.

« Lipanj 2014 »

Graditeljsko-geodetska škola Osijek / Drinska 16a, HR-31000 Osijek / www.ss-graditeljsko-geodetska-os.skole.hr / ured@ss-graditeljsko-geodetska-os.skole.hr